ALKE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş TARİHSEL  GELİŞİMİ     ALKE Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. veteriner sağlık ürünleri üretimi, ithalatı ve ihracatı amacıyla  1995 yılında Alke ilaç San. ve Tic. Ltd. Şti adıyla İstanbul’da kurulmuştur.

 

     1996- 2002 yılları arasında veteriner ilaçların ruhsatlandırılması sonucunda ithalatı ve çeşitli üretim tesislerinde fason üretimleri gerçekleştirilmiştir. 2001 yılında İstanbulda kendi üretim tesisini kurmuş ve 2001 – 2010 yılları arasında kendi bünyesindeki Ar-Ge laboratuarınca geliştirilen ilaç ve hayvan sağlığına yönelik dezenfektan ve antiseptik ürünleri İstanbul üretim tesislerinde GMP standartlarında üreterek pazara  sunmuştur. Bu süreçte 80’in üzerinde veteriner ilacı ruhsatlandırılarak pazara sunulmuştur. Ülkemiz hayvancılık endüstrisinde dürüst ve kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş olan Alke her zaman daha iyiye ulaşmayı hedeflemiş, klasik ilaç firması anlayışında yeni  açılımlar şekillendirerek hayvancılık sektöründe kalıcı olmayı hedeflemiştir.

 

    Artan kapasite ve Pazar talebini karşılamak için 2010 yılı itibarıyla üretim potansiyelini genişletmek ve dış pazarlara açılmayı hedefleyen Alke Tokat ili Organize Sanayi bölgesinde 16000 m2 alanda, 4 üretim tesisi binalarından oluşan yeni tesisini kurma çalışmalarına başlamıştır.  2011 yılı Nisan ayı itibarıyla yeni üretim tesislerinde üretime başlamış olup, yeni ürün gruplarının Alke portföyünde yer alması için çalışmalarına devam etmektedir.

 

    2011 yılı sonunda şirket yapısında da değişikliğe giderek anonim şirket statüsünü almış, Alke Sağlık Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş adı altında hedeflerini gerçekleştirme konusunda yol almaya başlamıştır. 2012 yılından itibaren dış pazarlara açılım ve ihracat çalışmalarına hız vererek global firma olma çalışmalarına hız vermiştir.

 

    Alke Türkiye pazarında iyi tanınan bir dağıtım organizasyonu yapılandırmıştır. Aynı zamanda Alke tarafından üretilen ilaçların Türkiye genelinde ve Bulgaristan, Yeni Zelanda, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu-Körfez ülkelerine ihracatını gerçekleştirmektedir.


    Alke sadece hayvan sağlığı değil insan sağlığına yönelik ürünlerin üretimine yönelik de çalışmalarını planlamakta olup, gerek ülkemiz gerekse dış pazarlardaki müşterilerimize gerekli Ar-Ge çalışmalarını da yaparak en uygun formulasyonu yaratıp, yüksek kalitede üretip,   en uygun ekonomik boyutta  pazarlara ulaştırmak konusunda iddialıyız.


   Müşterilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması ve sıkıntılarının aşılmasında yardımcı olabilecek destek ve programı yaratarak sunmayı zorunluluk kabul etmekteyiz.

 

   Üniversite ve bilimsel çevrelerle işbirliği içinde ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak ürünleri, Dünya’daki birikimleri de değerlendirerek kendi kaynaklarımızla yaratmaktan onur duymaktayız.

 

    Temel ilkelerimiz her zaman yüksek kalitede ürünü, müşterilerimizin taleplerini karşılayacak en kısa zamanda ve güçlü, kalıcı ilişkiler çerçevesinde sunmaktır.